Class A Championship and Placement Round

Posted by Nate Wek on

Team Scores

1. Pierre 161.5

2. Aberdeen Cent 159.5

3. SF Roosevelt 151.0

4. RC Central 112.5

5. Sturgis Brown 98.0

6. Spearfish 92.0

7. Vermillion 89.5

8. West Central 85.0

9. Brandon Valley 81.5

10. RC Stevens 79.0

11. Huron 74.0

12. Brookings 71.0

13. SF Washington 63.0

14. Watertown 59.0

15. Mitchell 57.0

16. Harrisburg 49.0

17. Madison 33.0

18. Doug-RC Christ 26.0

19. SF Lincoln 25.0

20. Yankton 22.0

21. Milbank 19.5

22. Lennox 19.0

23. Tea Area 12.0

24. Pine Ridge 10.0

25. Chamberlain 6.0

26. Dell Rapids 5.0

27. Dakota Valley 4.0

28. Belle Fourche 3.0

28. Sisseton 3.0

30. Todd County 0.0

Individual Results

106

  Placement Matches (16 Man)

    1st Place Match - William Turman (Pierre) 44-2 won by decision over Tim Lawrence (Watertown) 36-10 (Dec 9-7)

    3rd Place Match - Spencer Stockman (RC Stevens) 31-9 won by major decision over Hunter Burnett (Milbank) 48-9 (MD 14-0)

    5th Place Match - Jacob Hanssen (Harrisburg) 41-13 won in tie breaker - 1 over Tyson Stoebner (Lennox) 46-10 (TB-1 2-1)

    7th Place Match - Ronna Heaton (Brookings) 24-13 won by decision over Creighton Klinkhammer (Brandon Valley) 33-21 (Dec 5-2)

113

  Placement Matches (16 Man)

    1st Place Match - Brandon Carroll (SF Roosevelt) 43-4 won by decision over Michael Lusk (Pierre) 26-6 (Dec 7-0)

    3rd Place Match - Jacob Puppe (Brookings) 34-8 won by decision over Slayton Ludens (Spearfish) 37-13 (Dec 2-1)

    5th Place Match - Blut Htoo (Huron) 29-12 won by fall over Wesley Weischedel (Lennox) 42-16 (Fall 4:52)

    7th Place Match - Jacob Husby (Vermillion) 37-19 won in sudden victory - 1 over Austin Cihak (Aberdeen Cent) 27-20 (SV-1 2-0)

120

  Placement Matches (16 Man)

    1st Place Match - Tyler Pfeifle (RC Central) 39-9 won by decision over Tyler Waterson (Spearfish) 39-5 (Dec 5-2)

    3rd Place Match - Trey Hage (Vermillion) 47-6 won in tie breaker - 1 over Bailey Brengle (Sturgis Brown) 36-19 (TB-1 2-1)

    5th Place Match - Kahlen Morris (SF Roosevelt) 34-6 won by major decision over Dawson Kremlacek (Brandon Valley) 34-19 (MD 9-1)

    7th Place Match - Austin Senger (Pierre) 35-11 won by decision over Michael Peltier (Aberdeen Cent) 22-16 (Dec 5-1)

126

  Placement Matches (16 Man)

    1st Place Match - Jebben Keyes (Pierre) 45-3 won by decision over Austin Ideker (West Central) 37-7 (Dec 3-2)

    3rd Place Match - Spencer Huber (Yankton) 47-4 won by decision over Bailey Mennis (Madison) 44-7 (Dec 7-3)

    5th Place Match - Trent Francom (Huron) 32-14 won by decision over Riley McSherry (RC Central) 30-17 (Dec 5-3)

    7th Place Match - Kobe Kortan (SF Roosevelt) 35-11 won by decision over Josh Moore (Aberdeen Cent) 37-14 (Dec 5-3)

132

  Placement Matches (16 Man)

    1st Place Match - Rance Sivertsen (Spearfish) 35-7 won by decision over Tanner Brengle (Sturgis Brown) 34-2 (Dec 5-4)

    3rd Place Match - Skyler Castilleja (SF Lincoln) 41-7 won by decision over Hunter O`Connor (SF Washington) 47-7 (Dec 5-2)

    5th Place Match - Kayde Bartels (Brookings) 28-12 won by decision over Jackson Pletten (Brandon Valley) 23-14 (Dec 3-2)

    7th Place Match - Carter Lohr (SF Roosevelt) 45-13 won by major decision over Tayt Boeckholt (West Central) 38-16 (MD 12-2)

138

  Placement Matches (16 Man)

    1st Place Match - Brock Kortan (SF Roosevelt) 32-6 won by decision over Chase O`Connor (SF Washington) 42-6 (Dec 1-0)

    3rd Place Match - Jesse Skidmore (Sturgis Brown) 34-10 won by major decision over Landon Neugebauer (Mitchell) 40-14 (MD 9-1)

    5th Place Match - Logan Wood (RC Stevens) 47-5 won by major decision over James Suter (Watertown) 36-15 (MD 11-3)

    7th Place Match - Conner Rowbotham (Brandon Valley) 25-13 won by decision over Jacob Schoon (Brookings) 31-16 (Dec 3-2)

145

  Placement Matches (16 Man)

    1st Place Match - Kyle Yasgar (SF Roosevelt) 47-4 won in sudden victory - 1 over Josh Mettler (West Central) 43-5 (SV-1 3-1)

    3rd Place Match - Hayden Hansen (RC Central) 45-1 won by decision over Carter Kratz (Vermillion) 40-12 (Dec 8-5)

    5th Place Match - Collin Haar (Aberdeen Cent) 36-12 won by fall over Winston Brown (Sturgis Brown) 40-17 (Fall 4:15)

    7th Place Match - Connor Smith (Brandon Valley) 35-18 won in sudden victory - 1 over Luke Snyder (Pierre) 23-18 (SV-1 6-4)

152

  Placement Matches (16 Man)

    1st Place Match - Wyatt Winter (Brandon Valley) 42-7 won by decision over Grant Rosheim (SF Washington) 24-3 (Dec 6-5)

    3rd Place Match - Ethan Parr (Mitchell) 39-13 won by decision over Tanner Fridrich (Tea Area) 35-12 (Dec 5-3)

    5th Place Match - Kyle Carlson (RC Central) 40-11 won by decision over Dan Armstrong (SF Roosevelt) 37-19 (Dec 14-7)

    7th Place Match - Tyler Ashley (Doug-RC Christ) 38-14 won by decision over Lucas Stoltenburg (Pierre) 7-8 (Dec 4-3)

160

  Placement Matches (16 Man)

    1st Place Match - Regan Bye (Vermillion) 51-0 won by injury default over Kasey Klapprodt (RC Stevens) 50-5 (Inj. 3:06)

    3rd Place Match - Zach Determan (SF Roosevelt) 40-5 won by decision over Bradley Nelson (Aberdeen Cent) 45-6 (Dec 9-4)

    5th Place Match - Jake Anderson (West Central) 39-11 won by injury default over Matt Larson (Mitchell) 21-9 (Inj. 0:00)

    7th Place Match - Chayden Fitzsimmons (SF Washington) 33-18 won by decision over Nick Christensen (Huron) 20-23 (Dec 12-6)

170

  Placement Matches (16 Man)

    1st Place Match - Brett Bye (Vermillion) 43-0 won by decision over Dawson Monfore (Pierre) 37-6 (Dec 3-0)

    3rd Place Match - Noah Diamond (RC Stevens) 34-8 won by decision over Braiden Nelson (Aberdeen Cent) 38-6 (Dec 4-2)

    5th Place Match - Colin Simons (Huron) 25-16 won by decision over Ibriham Diomande (SF Roosevelt) 36-18 (Dec 8-4)

    7th Place Match - Jarod Roubideaux (RC Central) 30-23 won by decision over Tyler Guthmiller (Madison) 32-14 (Dec 2-0)

182

  Placement Matches (16 Man)

    1st Place Match - John Frisco (Aberdeen Cent) 42-0 won by tech fall over Bailey Schoenfelder (Huron) 35-8 (TF-1.5 4:57 (17-2))

    3rd Place Match - Spencer Sarringar (Pierre) 28-10 won by fall over Lane Warzecha (Harrisburg) 36-18 (Fall 4:40)

    5th Place Match - Timmy Paris (RC Central) 32-20 won by decision over Wyatt Resmen (Brookings) 36-15 (Dec 4-3)

    7th Place Match - Ryan Krebs (RC Stevens) 30-17 won by decision over Jacob Vinson (Sturgis Brown) 19-25 (Dec 4-0)

195

  Placement Matches (16 Man)

    1st Place Match - Martin Mueller (RC Central) 40-0 won by major decision over Quinn Reimers (Pierre) 40-7 (MD 15-6)

    3rd Place Match - Payson Dirk (Sturgis Brown) 37-12 won by decision over Jake Flakus (Aberdeen Cent) 36-9 (Dec 2-0)

    5th Place Match - Nate Guthmiller (Madison) 40-13 won by decision over Carter Carstens (SF Roosevelt) 40-16 (Dec 6-5)

    7th Place Match - Adam Voss (Doug-RC Christ) 25-13 won by fall over Dexter Gaikowski (Watertown) 34-19 (Fall 2:02)

220

  Placement Matches (16 Man)

    1st Place Match - Matt Schirado (Harrisburg) 43-4 won by decision over Andrew Sorensen (Brandon Valley) 36-5 (Dec 5-2)

    3rd Place Match - Matt Schlosser (Aberdeen Cent) 29-13 won by decision over Eddie Miller (Brookings) 30-14 (Dec 3-1)

    5th Place Match - Corey Fichter (SF Lincoln) 45-12 won in sudden victory - 1 over Trace Scott (Pierre) 19-18 (SV-1 3-1)

    7th Place Match - Jeremiah Johnson (Huron) 20-17 won by fall over Ean Malone (Doug-RC Christ) 37-13 (Fall 1:36)

285

  Placement Matches (16 Man)

    1st Place Match - Sam Schaunaman (Aberdeen Cent) 36-1 won by decision over Robert McCardle (Mitchell) 36-12 (Dec 3-0)

    3rd Place Match - Jeremiah Harmon (Spearfish) 42-4 won in tie breaker - 1 over John Wilson (Sturgis Brown) 31-14 (TB-1 3-2)

    5th Place Match - Hunter Hanley (West Central) 40-10 won by fall over Dane Stahl (Watertown) 28-20 (Fall 2:23)

    7th Place Match - Jon Dreamer (Pine Ridge) 42-11 won by fall over Aaron Eggebrecht (Brookings) 22-18 (Fall 1:43)

sign up for email updates Web_Art&Culture_330x85-2.png sdpb food pages link children and education link banner image sdpb news and information link image science and technology posts link sports and leisure link banner image