2018 State Track and Field Championships, Full Results

Last Updated by Nate Wek on

State champions were crowned in Rapid City on Saturday May 26, 2018 at the annual state track and field meet. Here are the full team scores and results from the event.

Class AA Boys

PlaceSchoolScore
1SF Lincoln174
2RC Central79.5
3Brandon Valley74
4SF Washington66
5Watertown63
6Aberdeen Central59
7SF O'Gorman36
8Harrisburg31
9SF Roosevelt29
9Sturgis Brown29
11RC Stevens28.5
12Spearfish20
13Pierre18
14Huron11
15Brookings8
16Douglas6
17Yankton1

Class AA Girls

PlaceSchool Score
1Brandon Valley108.5
2SF Lincoln94
3Yankton72
4RC Stevens65
5RC Central55
6Harrisburg50
7Watertown48.5
8SF Roosevelt38
9Brookings35
9SF O'Gorman35
11Aberdeen Central30
12Pierre27
13SF Washington22.5
14Mitchell19
14Sturgis Brown19
16Spearfish13.5
17Douglas8

Class A Boys

PlaceSchoolScore
1St. Thomas More109.5
2SF Christian80
3Lennox49
4West Central48
5Tri-Valley47
6Custer40
7Beresford35
8Vermillion28
9Madison27
10Winner26
11Dell Rapids23
11Mt. Vernon/Plankinton23
13Webster Area18
14Hamlin14
14Stanley County14
16Groton Area12
16Ethan/Parkston12
18Miller11
18Dakota Valley11
20Chamberlain10
20Canton10
20Milbank10
20Todd County10
24Bon Homme9
25Aberdeen Roncalli8
25Lead-Deadwood8
27Garretson7
28Tea Area6
29Wagner5.5
30Parker4
30Hill City4
30Florence/Henry4
30Bell Fourche4
30Mobridge-Pollock4
35Elk Point-Jefferson3
36RC Christian2
36Platte-Geddes2
38Baltic1
38Sisseton1

Class A Girls

PlaceSchoolScore
1St. Thomas More83
2Belle Fourche52
3Vermillion51
4Parker47
5West Central46
6Madison44
7Custer38.5
8Beresford37
9Hill City36
10Mt. Vernon/Plankinton27
11Lennox26
12SF Christian23
13Todd County22
14Dakota Valley21
15Tea Area20
16Tri-Valley16
16Milbank16
16Elk Point-Jefferson16
19Dell Rapids15
20Hamlin14
20McCook Central/Montrose14
22Sioux Valley12
23Lead-Deadwood10
24Winner9
24Chamberlain9
26Red Cloud6
27Canton5
27Aberdeen Roncalli5
29Groton Area4
29Wagner4
29Deuel4
32Miller3
33RC Christian2
33Ethan/Parkston2
35Flandreau1
36Webster Area0.5

Class B Boys

PlaceSchoolScore
1Freeman46
2Viborg-Hurley42
3Gergory37
3Wall37
5Chester Area34.5
6Bison34
7James Valley Christian33
8Sunshine Bible Academy28
9Frederick Area26
9Britton-Hecla26
11Gayville-Volin24
12Ipswich22
13De Smet21.5
14Sully Buttes21
14Warner21
16Corsica-Stickney20
17Irene-Wakonda18
17Langford Area18
19Eureka/Bowdle17
19Freeman Academy-Marion17
21Clark/Willow Lake16.5
22Burke/South Central16
23Herreid/Selby Area15
23Colman-Egan15
25Faulkton Area14
26Wilmot13
27Lower Brule11
27Lemmon11
27Northwestern11
27Avon11
31Timber Lake8.5
32Hanson8
32Andes Central/Dakota Christian8
34Castlewood6
34Wakpala6
36Dr St. Mary5
37Leola3
37Canistota3
37Waverly-South Shore3
40McIntosh2
40Jones County2
40Menno2
40Kadoka Area2
40White River2
40Deubrook Area2
46Bridgewater-Emery1

Class B Girls

PlaceSchoolScore
1Deubrook Area84
2Ipswich58.5
3Newell47
4Colman-Egan37
5Avon32
6Hanson31.5
7Chester Area31
8Kimball/White Lake29
8Gayville-Volin29
10Lake Preston26
10Tripp-Delmont/Armour26
12Wall24
13Freeman22
14Estelline/Hendricks21.5
15Sully Buttes19
15Irene-Wakonda19
17Warner18
18Andes Central/Dakota Christian17
19Wilmot16
20Viborg-Hurley14
21Burke-South Central11
22Colome10
22Faith10
24Dr St. Mary9
25Corsica-Stickney7
25Wolsey-Wessington7
25Waverly-South Shore7
28Menno6
28Clark/Willow Lake6
28Gregory6
28Northwestern6
28Jones County6
33Canistota5
33Faulkton Area5
33Bridgewater-Emery5
33Great Plains Lutheran5
37Waubay/Summit4
37McIntosh4
37Potter County4
40Eureka/Bowdle3
40Langford Area3
40Sunshine Bible Academy3
43Castlewood2
43New Underwood2
45Freeman Academy/Marion1.5
46Philip1
46Sanborn Central/Woonsocket1
46Scotland1

For full meet results, click here.

subscribe to sdpb sports updates food blog link image learning blog link living blog link news and information blog link science and technology blog banner sports blog link image