2018 High School Soccer Playoff Results (Tuesday October 2)

Last Updated by Nate Wek on

High school soccer playoffs are underway in South Dakota. On Tuesday, all four classes were in action with the first round (Class AA) and quarterfinal round (Class A) of post-season play. Listed below are the scores from Tuesday, and a schedule of upcoming games occurring Saturday October 6th.

Class AA Boys

First Round

#1 Sioux Falls Roosevelt defeated #16 Mitchell 9-0

#9 Aberdeen Central defeated #8 Brookings 1-0

#4 Rapid City Central defeated #13 Sioux Falls Lincoln 2-0

#5 Sioux Falls O’Gorman defeated #12 Yankton 1-0

#2 Sioux Falls Washington defeated #15 Pierre T.F. Riggs 2-0

#7 Rapid City Stevens defeated #10 Watertown 4-1

#3 Spearfish defeated #14 Sturgis Brown 4-1

#6 Brandon Valley defeated #11 Huron 4-2

Quarterfinal Round

#1 Sioux Falls Roosevelt vs #9 Aberdeen Central  - 2 pm CT Oct. 6/Yankton Trail

#4 Rapid City Central vs #5 Sioux Falls O’Gorman – 4 pm MT Oct. 6/Sioux Park

#2 Sioux Falls Washington vs #7 Rapid City Stevens -  2 pm MT Oct. 6/Yankton Trail

#3 Spearfish vs #6 Brandon Valley – TBD Oct. 6/TBD

Class A Boys

Quarterfinal Round

#4 Vermillion defeated #5 Belle Fourche 3-1

#3 Sioux Falls Christian defeated #6 Groton Area 6-0

Semifinal Round

#1 Tea Area vs #4 Vermillion – 2 pm CT Oct. 6/Tea

#2 St. Thomas More vs #3 Sioux Falls Christian – 4 pm MT Oct. 6/Dakota Fields

Class AA Girls

First Round

#1 Pierre TF Riggs defeated #16 Mitchell 2-0

#9 Sioux Falls Roosevelt defeated #8 Aberdeen Central 1-0

#4 Sioux Falls O’Gorman defeated #13 Sioux Falls Washington 3-1

#5 Brandon Valley defeated No. 12 Brookings 3-0

#2 Rapid City Stevens defeated #15 Harrisburg 8-0

#7 Sioux Falls Lincoln defeated #10 Sturgis Brown 2-0

#3 Yankton defeated #14 Spearfish 4-1

#6 Rapid City Central defeated #11 Watertown 7-0

Quarterfinal Round

#1 Pierre TF Riggs vs #9 Sioux Falls Roosevelt – TBD Oct. 6/TBD

#4 Sioux Falls O’Gorman vs #5 Brandon Valley – 2 pm CT Oct. 6 McEneaney Field

#2 Rapid City Stevens vs #7 Sioux Falls Lincoln – 2 pm MT Oct. 6/Sioux Park

#3 Yankton vs #6 Rapid City Central – 5 pm CT Oct. 6/Crane-Youngworth

Class A Girls

Quarterfinal Round

#4 Vermillion defeated #5 Garretson 1-0

#3 Sioux Falls Christian defeated #6 Belle Fourche 2-0

Semifinal Round

#1 Tea Area vs #4 Vermillion – 4 pm CT Oct. 6/Tea

#2 West Central vs #3 Sioux Falls Christian TBD Oct. 6/TBD

subscribe to sdpb sports updates food blog link image learning blog link living blog link news and information blog link science and technology blog banner sports blog link image