South Dakota High School Soccer All-State Teams Announced

Last Updated by Nate Wek on
Joburg

On Monday, the South Dakota High School Soccer Coaches Association announced their all-state selections for boys and girls soccer.

Class A Boys

Colby Fechner (Tea Area)

Wyatt Van Tol (Tea Area)

Kade Stearns (Tea Area)

Mason Ritter (Tea Area)

Wilson Hoffman (Tea Area)

Andreas Lindstad (Vermillion)

Elijah Bird (Sioux Falls Christian)

Mitchell Oostra (Sioux Falls Christian)

Mason Runia (Sioux Falls Christian)

Michael Hurd (St. Thomas More)

Spencer Lund

Honorable Mentions

Justin Hohn (Tea Area)

Jarett Rueb (Vermillion)

Josiah Trimble (Belle Fourche)

Sam Evans (St. Thomas More)

Class A Girls

Kasey Herbster (Vermillion)

Emma Haugan (West Central)

Aspyn Thomassen (Tea Area)

Vivian Hurd (St. Thomas More)

Molly Ryan (Belle Fourche)

Ally Young (Sioux Falls Christian)

Kazia Ohayon (West Central)

Kyley Greenhoff (Garretson)

Kayla Aymar (Tea Area)

Sydney Kurtz (West Central)

Ellie Schock (Sioux Falls Christian)

Honorable Mentions

Brooke Deckert (Tea Area)

Ivy Winkler (Dakota Valley)

Cami Regenerus (Vermillion)

Rylee Haldeman (West Central)

Kenzie McInerney (Groton)

Class AA Boys

1st Team

Joel Sathyanesan (Sioux Falls Roosevelt)

Jayden Fiechtner (Watertown)

Weston Verhulst (Spearfish)

Ethan Glissendorf (Sioux Falls O’Gorman)

Brady Cork (Sioux Falls Roosevelt)

Jeremie Benson (Sioux Falls Washington)

Ian Helgeson (Rapid City Stevens)

Erik Keohane (Rapid City Central)

Jesse Van Hemert (Brandon Valley)

Seth Martens (Aberdeen)

Dawson Fairchild (Rapid City Central)

2nd Team

Kirubel Yerga (Sioux Falls Washington)

Junior Zokue (Brookings)

Baht Eh Khin (Huron)

Jacob Frantzen (Brandon Valley)

Rigel Roberdeau (Spearfish)

Garret Cole (Rapid City Central)

Mason Stolle (Sioux Falls Roosevelt)

Patrick Stys (Sioux Falls O’Gorman)

Tory Shafer (Sioux Falls Washington)

Isaac Conrad (Brookings)

Reece Meister (Aberdeen)

Class AA Girls

1st Team

Emma Avery (Rapid City Central)

Abigail Foster (Pierre)

Emily Mikkelsen (Pierre)

Lexie Wood (Rapid City Stevens)

Tandra Keegan (Rapid City Stevens)

Jaiden Boomsma (Yankton)

Payton Wolfgram (Yankton)

Hailey Holland (Aberdeen)

Ashley Ask (Brandon Valley)

Amy Dow (Sioux Falls Lincoln)

Jillian Barkus (Sioux Falls O’Gorman)

2nd Team

Sierra Barkus (Sioux Falls O’Gorman)

Hannah Young (Rapid City Central)

Morgan Thompson (Brandon Valley)

Elisabeth Tift (Sioux Falls Lincoln)

Janaina Zanin (Pierre)

Kelsey Oswald (Yankton)

Ellie Schad (Rapid City Stevens)

Lily Parris (Rapid City Stevens)

Abby Hartman (Watertown)

Morgan Strahl (Yankton)

Mackenzie Rath (Pierre)

subscribe to sdpb sports updates food blog link image learning blog link living blog link news and information blog link science and technology blog banner sports blog link image