Banner_Web_2016Debate_920x118.png

Results - 2016 Class AA Debate & Individual Events 

Sweepstakes Champion: Watertown
Class AA - First Place, Watertown.jpg

Runner-up: Aberdeen Central
Class AA - Second Place, Aberdeen2.jpg


Extemp Speaking - International: Parker James, Yankton HS
Class AA - International Extemp, Parker James, Yankton.jpg

  1. Parker James, Yankton
  2. Jesse Thue, Brookings
  3. Zachary Shaw, O'Gorman
  4. Matt Cooke, Aberdeen Central
  5. Omar Elkhader, Aberdeen Central
  6. Emmett Simmons, Sioux Falls Washington


Extmp Speaking - US: Ryan Solberg, Mitchell
Class AA - US Extemp, Ryan Solberg, Mitchell.jpg

  1. Ryan Solberg, Mitchell
  2. Alexander King, O' Gorman
  3. Sam Mehlhaff, Aberdeen Central
  4. Michael Hauschildt, Sioux Falls Washington
  5. Abigayle Reese, Huron
  6. Dylan Stahly, Huron
     

Licoln-Douglas Debate: Parker James, Yankton
Class AA - Lincoln-Douglas, Parker James, Yankton.jpg

  1. Parker James, Yankton
  2. Sam Mehlhaff, Aberdeen Central

Semi-Fianls:

Anna Bartusis, Aberdeen Central
Abigayle Reese, Huron

Non-Advancing Quarter-Finalists:

Jackson Neal, Watertown
Dhwani Kharel, Brookings
Abigail Ann Ryan, RC Stevens
Becca Roy, Watertown

 

Original Oratory: Raina Grimsley, Mitchell
Class AA - Original Oratory, Raina Grimsley, Mitchell.jpg

  1. Raina Grimsley, Mitchell
  2. Katie Vassar, Aberdeen Central
  3. Cassidy Schoenhard, O'Gorman
  4. Shelby Kluver, Watertown
  5. Kathryn Hammer, O'Gorman
  6. Anna Bartusis, Aberdeen
     

Policy Debate: Watertown
Class AA - Policy Debate, Watertown.jpg

Finals (Close Out)

Zach Binde, Connor O'Brien, Watertown
Grant Carlson, Molly Walker, Watertown

 

Semi-Fianls:

Hamza Jamal, John Prosper, Aberdeen Central
Michael Hauschildt, Braeden Decker, SF Washington

Non-Advancing Quarter-Finalists:

Shikhar Kumar, Alex Cook, SF Roosevelt
Talitha Greaver, Robert Marlow, Yankton
Jesse Thue, Carissa Metzger, Brookings
Izzy Curry, Brett Schumacher, SD Washington

 

Public Forum Debate - Finals: Aberdeen Central vs. Harrisburg

 

Public Forum: Aberdeen Central 
Class AA - Public Forum, Aberdeen Central.jpg

  1. Omar Elkhader, Brendan Muldoon, Aberdeen Central
  2. Lucas C Davis, Jordann C Krouse, Harrisburg

Semi-Fianls:

Alexander King, Samuel Diedrich, O'Gorman 
Brandon Maag, Michael Linngren, Watertown

Non-Advancing Quarter-Finalists:

Ryan Solberg, Raina Grimsley, Mitchell
Belma Husakovic, Briggs Warren, SF Roosevelt
Brett Ries, Shelby Kluver, Watertown
Dylan Stahly, Sean Preston, Huron

')