SDHSAA Oral Interpretation Banner

2015 Class A Oral Interpretation Awards

Non-Original Oratory

2015 Class A Non Original.jpg
(L to R) Katrina Callahan, West Central; Amber Red Shirt, Little Wound; Kevin Boring, Stanley County; Trey Waldrop, Miller; Duncan English, Winner; Krista Honomichl, Sioux Valley; Ember Adkins, Lead-Deadwood; Hosea Kost, Aberdeen Roncalli; Autumn Mortenson, Sioux Falls Christian; Erica Moen, Vermillion

Serious Reading
2015 Class A Serious Reading.jpg
(Front - L to R) Kendra Drew, Dell Rapids; Jacob O'Hara, Beresford; Rebekah Tuchscherer, Milbank; Jaelyn Morehead, Tea Area; (Back – L to R) Thane Henschel, Britton-Hecla; Elise Ackerman, Sioux Falls Christian; Samantha Burgi , Bon Homme; Duncan English, Winner

Poetry Reading
2015 Class A Poetry
(L to R) Anna Otterman, Belle Fourche; Catherine Stone, St. Thomas More; Kelli Mead, McCook Central; Nathan Bajema, Sioux Falls Christian; Melissa Voss, West Central; Lauren Dan, Tea Area; Mikayla Meyer, Chamberlain; Olivia Papiernik, Sioux Valley

Humorous Reading
2015 Class A Humorous Reading.jpg
(L to R) Autumn Mortenson, Sioux Falls Christian; Trey Waldrop, Miller; Taylor Statler, Lead-Deadwood; Kendra Drew, Dell Rapids; Dana Voss, West Central; Elizabeth Schroeder, Great Plains Lutheran; Rachael Springfield, Mobridge-Pollock; Brianna Schreurs, Milbank; Audrey Cope, St. Thomas More; Tyler Kaul, Bon Homme; Coleman Peterson, Tea Area

Duet Interpretation
2015 Class A Duet Interpretation.jpg
(L to R) Miles Amende & Kendel Schreier, Belle Fourche; Brennan Stone & Ethan Simmons, Vermillion; Natalie Walnofer & Anna Klocke, Tea Area; Taylor Statler & Zoe Keehn, Lead-Deadwood; Ross Ackerman (Not pictured) & Nathan Bajema, Sioux Falls Christian; Kelsey Barnett & Chloe Noteboom, Wagner; Sam Bloom & Cade Bruna, Madison; Tessa Ryan & Elle Thompson, Flandreau

Storytelling
2015 Class A Storytelling.jpg
(L to R) Julia Loudenburg, McCook Central; Morgan Holien, Great Plains Lutheran; Selene Tinklenberg, Sioux Falls Christian; Anna Kitto, Flandreau; Mary Albright, Sisseton; Rebecca Cooper, West Central; Clayton Keck, Miller

Reader's Theater
2015 Class A Readers Theatre.jpg
(L to R – F to B) St. Thomas More: Audrey Cope, Grace Wittenberg, Catherine Stone, Dillon Johnson, Jack Gibbon, Corbin Olson; Vermillion: Erica Moen, Sophi Dudley, Libby Sykes, Natalie Swanson; Sioux Falls Christian: Ross Ackerman, Nathan Bajema, Isaac Anderson, Micah Rens, Daniel Strand, Connor Watley; Bon Homme: Samantha Burgi , Courtney Eddy , Danielle Johnson , Heidi Hassing; Parkston: Alyssa Appletoft, Brooke Bigge, Karleen Murtha, Tim Schmidt; Madison: Libby Andresen, Morgan Fernau, Emily Warns, Heidi Fods; Dell Rapids: Kendra Drew, Trey Randel, Isabella Tesnow, Morgan Nemmers, Brooke Hawthorne, Maggie Moore; Lead-Deadwood: Zoe Keehn, Taylor Statler, Jachin Ruth, Ember Adkins, Katie Tieman; West Central: Melissa Voss, Dana Voss, Jordan Goldammer, Isabel West, Katrina Callahan, Katie Larson


')