SDHSAA Oral Interpretation Banner

2015 Class B Oral Interpretation Awards

Non-Original Oratory

2015 Class B Non Original Oratory.jpg
(L to R) Anna Koeppe, Rosholt; Jonathon Freeman, Ethan; Emily Muirhead, Lyman; Logan Hattervig, Howard; Riley Gilbertson, Florence; Bethany Wollman, Freeman Academy; Kenli Carlson, Arlington; Cassandra Koel, James Valley Christian

Serious Reading
2015 Class B Serious Reading.jpg
(L to R) Andrew Weber, Canistota; Polly Carlson, Freeman Academy; Brianna Anderson, Rosholt; Johanna Jensen, Arlington; Ezra Hunter, Chester Area; Savanna Schroeder, Hanson

Poetry Reading
2015 Class B Poetry.jpg
(L to R) Kathy Jensen, Arlington; Madison Kramer, Henry; Kenzie Jackson, Rosholt; Jayden Delle, Canistota; Matthew Freeman, Ethan; Brenda Wipf, James Valley Christian; Tess Heidenreich, Faulkton Area

Humorous Reading
2015 Class B Humorous Reading.jpg

(L to R) Ashley Fink, Freeman Academy; Tasha Determan, Hanson; Kelly Schopp, Lemmon; Alyssa Meyer, Faulkton Area; Logan Hattervig, Howard; Jacque Verdoorn, Viborg-Hurley; Ethan Schaffer, Timber Lake; Logan Plath, Rosholt; Casey Zoss, Mitchell Christian     

Duet Interpretation
2015 Class B Duet.jpg
(L to R) Gabe Douvier & Braeden Nydam, Mitchell Christian; Mason Decker & Andrew Weber, Canistota; Maxwell Poppinga & Jordan Rusche, De Smet; Ethan Schaffer & Wyatt Beyer, Timber Lake; Brianna Anderson & Daniel Morgan, Rosholt

Storytelling
2015 Class B Storytelling.jpg
(L to R) Kelly Schopp, Lemmon; Savanah Gross, James Valley Christian; Ally Feiner, Ethan; Mihai Cebotari, Florence; Laura Selman, Chester Area; Cheyenne Nikolaus, Kimball; Brady Hamer, Lyman; Johannah Jensen, Arlington

Reader's Theater

2015 Class B Readers Theatre.jpg

(L to R -- F to B) Northwestern : Allison Braun, Kate Finley, Darienne Frericks, Andrea Rausch, Codi Sparling; De Smet: Trinity Barnard, Nikki Berg, Maxwell Poppinga, Jordan Rusche, Michael Schipper; Sully Buttes: Olivia Rausch (not pictured), Shannon Volker, Isaiah MacDonald, Kristen Sieck; Bison: Victoria Voller, Sara Hatle, Kimberly Kvale, Gracee Veal, Hannah McKinstry, Marleigh Hulm; Rosholt: Brianna Anderson, Daniel Morgan, Jacob Moeller, Anna Koeppe, Logan Plath, Kenzie Jackson; James Valley Christian: Savanah Gross, Brenda Wipf, Miranda Blom, Cassandra Koel, Blake Mendel, Mitchell Wipf; Faulkton Area: Tess Heidenreich, Christopher Cassens, Abbigayle Quinn


')