Banner_Web_OralInterp_920x118 copy.png

2016 Class A Oral Interp Awards

2016 Class A State Oral Interp - Team Awards2016 Class A State Oral Interp - Team Awards
(Left to Right, Front to Back) Chamberlain - Amanda Longhenry; Flandreau - Kristi Fischer; Great Plains Lutheran - Matt Foxen, Carol Schroeder; Groton Area - Kristen Gonsoir; Lead-Deadwood - Shirlene Joseph; Madison - Matt Groce; Redfield - Kaylin Frost; Sioux Falls Christian - Jessica De Wit; Sioux Valley - Cheryl Honomichl; St. Thomas More - Anthony Flores; Tea Area - Laura Bain; Vermillion - Mary Begley, Amelia Howard; Wagner - Mieke Slaba; West Central - Kim Schmidt, Cindy Schumacher; Britton-Hecla - Gretchen Christenson (not pictured)

 

2016 Class A Oral Interp - Serious Reading2016 Class A Oral Interp - Serious Reading

(Left to Right) Zoe Keehne, Lead-Deadwood; Kelsey Barnett, Wagner; Kate Struckman-Johnson, Vermillion; Katie Larson, West Central; Elise Ackerman, Sioux Falls Christian 
 

2016 Class A Oral Interp - Readers Theatre2016 Class A Oral Interp - Readers Theatre
(Left to Right, Front to Back) Tommy Kasper, Hannah Osterberg, Sydney Gunderson, Shawndra Thielen, Jarrett Kahler, Parker Rinehart - Sioux Valley; Elise Ackerman, Kelci Kooistra, Autumn Mortenson, Mackenzie Todd - Sioux Falls Christian; Corbin Olson, Grace Wittenberg, Catherine Stone, Jack Gibbon, Audrey Cope, Dillon Johnson - St. Thomas More; Katie Tieman, Zoe Keehn, Ember Adkins, Zoe Frauen, Jachin Ruth - Lead-Deadwood; Anna Kitto, Tessa Ryan, Elle Thompson, Jennifer Sundermeyer, Hanna Ahlschlager - Flandreau; Ciara Hough, Macy Valandra, Amelia Blasingame, Amy Todd - Chamberlain
 

2016 SD Class A Oral Interp - Storytelling2016 SD Class A Oral Interp - Storytelling
(Left to Right) Dylan Esplund, Wagner; Sam Person, Vermillion; CC Graham, Madison; Zoe Frauen, Lead-Deadwood; Mikayla Meyer, Chamberlain; Marisa Smith, Britton-Hecla; Autumn Mortenson, Sioux Falls Christian; Tyler Goens, Great Plains Lutheran


2016 Class A Oral Interp - Non-Orginal Oratory2016 Class A Oral Interp - Non-Orginal Oratory
(Left to Right, Front to Back) Andrew Kronaizl, Vermillion; Nathan Buisker, Sioux Valley; TJ Bigge, Parkston; Keri Pappas, Groton Area; Haley Carbajal, Belle Fourche; Katrina Callahan, West Central; Haley Ringkob, Britton-Hecla; Mackenzie Irick, Winner; Alan-Mychal Boyd, Todd County; Jack Gibbon, St. Thomas More; Mackenzie Todd, Sioux Falls Christian


2016 Class A Oral Interp - Duet Interpretation2016 Class A Oral Interp - Duet Interpretation
(Left to Right)  Brandon Bruce & Chris Shine, Redfield; Kallen Kafka & Michelle Soukup, Wagner; Lily Castrellon & Melvina St. John, Chamberlain; Aleah Burggraff & Riley Hallman, Tri-Valley; Dillon Johnson & Corbin Olson, St. Thomas More; Elise Ackerman & Isaac Anderson, Sioux Falls Christian; Elita Eastman & Jacob Olson, Bon Homme; Lauren Dan & Natalie Walnofer, Tea Area 


2016 Class A Oral Interp - Humorous Reading2016 Class A Oral Interp - Humorous Reading
(Left to Right) Kaleb Schutte, Redfield; Nathan Kucera, Wagner; Dana Voss, West Central; Jennifer Sundermeyer, Flandreau; Audrey Cope, St. Thomas More; Kristina Hagberg, Great Plains Lutheran; Kailey Jerome, Mobridge-Pollock; Daniel Strand, Sioux Falls Christian


2016 Class A Oral Interp - Poetry Reading2016 Class A Oral Interp - Poetry Reading
(Left to Right) Brittany Cornejo, Sioux Falls Christian; Austin Olson, Vermillion; Kevin Shan, Madison; Olivia Heinecke, Sisseton; Thane Henschel, Groton Area; Olivia Clark, Dell Rapids; Alan-Mychal Boyd, Todd County; Taylor Balling, Milbank; Sydney Gunderson, Sioux Valley; Lauren Dan, Tea Area ( Not Pictured)


NFHS Outstanding Speech, Debate & Theatre Educator Award - Shirlene JosephNFHS Outstanding Speech, Debate & Theatre Educator Award
Lead- Deadwood - Shirlene Joseph


')