Banner_Web_OralInterp_920x118 copy.png

2018 Class B Oral Interpretation Awards

Full size photos are available for download on SDPB's Flickr page.

(**Superior Performance Award With Distinction)

Team Awards
2018 Oral Interp Class B Team Award
Team Award Winners: West Central, Chester Area, Colman-Egan, De Smet, Deubrook Area, Faulkton Area, Freeman Academy, Great Plains Lutheran, Hanson, Kimball, Lyman, Mitchell Christian, Oldham-Ramona, Rosholt

Serious Reading Test
2018 Class B Serious Reading L-R: Freeman Academy - Alyssa Fink, De Smet - Maxwell Poppinga, Great Plains Lutheran - Josh Werre, Chester Area - Emma oling, Oldham-Ramona - Jaden Scholl

Non-Original Oratory
2018 Class B Non-Original Oratory L-R: Faulkton Area - John Bowar, Deubrook Area - Gloria Koch, Howard - Anna Schwader

Storytelling
2018 Oral Interp Class B Storytelling
L-R: Lake Preston - Alex Post, Kimball - Cheyenne Nikolaus, Castlewood - Spencer Boner, Ethan - Ally Feiner, De Smet - Michelle Wiese, Great Plains Lutheran - Tyler Goens 

Humorous Reading
2018 Oral Interp Class B Humorous Reading L-R: Lyman - Bryson Muirhead, Mitchell Christian - Nathaniel Strong, Wilmot - Madison Hulscher (not pictured), Bridgewater-Emery - Lindsey Weeldreyer (not pictured), De Smet - Matthew Rusche, Great Plains Lutheran - Jakson Cowles, Chester Area - Hannah Nelson (not pictured), Colman-Egan - Daniela Lee, Kimball - Cole Carsten, Lemmon - Kaitlyn McCartney, Hanson - Shaina Determan, Faulkton Area - Eryka Quinn

Readers Theater
Oral Interp Class B Readers Theatre Front Row to Back Row, L-R: Colman-Egan - Allison Olson, Jordan Wittrock, Amanda Lee; Mitchell Christian - Nathanael Anderberg, Gabe Douvier, Braeden Nydam, Maggie Reynen, Allie Strong; Freeman Academy - Angelyn Allison, Luke Allison, Ben Anderson, Alyssa Fink, Beau Miller, Gabe Miller; Rosholt - Alyssa Lewis, Kymberlea Braun, Olivia Bartnick; Great Plains Lutheran - Josh Werre, Tyler Goens, Bailey Wolff; Langford Area - Judd Carroll, Molly Hanse, Jordan Schmieg, Clara Svatos; Chester Area - Emma Roling, Avery Mersch, Raegan Hoff, Emily Brown; Gregory - Isaac Barreto, Tommy Determan, Grant Thomas, Salma Serr, Megan Warnke, BriLee Peck; Deubrook Area - Chandler Leen, Zach Buchholz, Rudy Gallegos; **De Smet - Aria Gruenhagen, Andrew Holland, Heidi Petersen, Maxwell Poppinga, Michael Schipper; **Faulkton Area - Alyssa Meyer, Eryka Quinn, Mckenzie Hustead, John Bowar, Turner Bowar 

Duet Interpretation
 2018 Oral Interp Class B Duet L-R: Mitchell Christian - Gabe Douvier, Braeden Nydam; Freeman Academy - Alyssa Fink, Angelyn Allison; Wall - Cameron Ausmann, Mercede Hess; Bison - Katherine Kvale, Levi Krautschun; Colman-Egan - Mikenna Harding, Daniela Lee; De Smet - Maxwell Poppinga, Jordan Rusche; **Faulkton Area - Alyssa Meyer, John Bowar; **Great Plains Lutheran - Josh Werre, Tyler Goens; **Lyman - Kadi Terca, Corwin Mohr-Eymer; **Sunshine Bible Academy - Tony Campbell, Taylor VanHeuvelen

Poetry Reading
2018 Oral Interp Class B Poetry L-R: Chester Area - Makayla Overholt, Lyman - Kadi Terca, Rosholt - Alyssa Lewis, Freeman Academy - Angelyn Allison, Gettysburg - Miriam Knoble, Oldham-Ramona - Jaden Scholl, Deubrook Area - Gloria Koch, Hanson - Shaina Determan