Banner_Web_BGTrack_920x118 copy.png

Team Standings

    1) Chester Area                64        2) Colman-Egan                60   
    3) Bison                       38        4) James Valley Christian     37   
    5) Colome                      36        6) Potter County              35   
    7) Langford Area               32        8) RC Christian               31   
    9) Viborg-Hurley               30       10) Corsica-Stickney           29   
   10) Castlewood                  29       12) Herreid/Selby Area         25   
   13) Wall                        21       14) Freeman                    19   
   15) Northwestern                18       15) Gregory                    18   
   17) Burke/South Central         17       18) Ipswich                    16   
   18) Irene-Wakonda               16       18) Sunshine Bible Academy     16   
   21) Wolsey-Wessington           15       22) Lower Brule                13   
   22) Freeman Academy/Marion      13       24) Philip                     12   
   25) Florence/Henry              10       25) Andes Central/Dakota Chri  10   
   25) Canistota                   10       28) Gayville-Volin              8   
   28) Harding County               8       28) Sully Buttes                8   
   31) Eureka/Bowdle                7       31) Bridgewater-Emery           7   
   33) Oldham-Ramona/Rutland        6       33) Alcester-Hudson             6   
   33) Platte-Geddes                6       36) Frederick                   5   
   37) Timber Lake                  4       38) Lemmon                      2   
   38) Warner                       2       40) Faulkton Area               1   
   40) Scotland                     1                                 

Entries   |   Results

Track Events Archived Results
100 meter dash
110 meter hurdles
4 X 100 meter relay
200 meter dash
300 meter hurdles
4 X 200 meter relay
400 meter dash
4 X 400 meter relay
800 meter run
4 X 800 meter relay
1600 meter run
1600 meter sprint medley relay
3200 meter run

Field Events Archived Results
Discus
High Jump
Long Jump
Pole Vault
Shot Put
Triple Jump

Track Headlines

2017-18 SDHSAA Distinguished Service Award Recipients

Last Updated by Nate Wek on

The following individuals are the 2017-18 SDHSAA Distinguished Service Award recipients...

Read More

The Odd Couple, Craig and Mike

Last Updated by Nate Wek on

You’ve heard them announce state tournaments and championship games together for the past sixteen years on South Dakota Public Broadcasting. It’s the team of Craig Mattick and Mike Henriksen, pioneers in the state for sports broadcasting.

Read More

2017 State Track Championship Final Standings

Last Updated by Nate Wek on

The 2017 State Track and Field Championships have concluded for another year. Here are the team standings for all six classes that were in competition this weekend.

Read More
')