Banner_Web_BGTrack_920x118 copy.png

Boys Class B: Long Jump

2017 Track - B Boys Long Jump.JPG

South Dakota H.S. Championship Meet                          5/31/2017 - 9:53 AM

          2017 SDHSAA State Track & Field Meet - 5/26/2017 to 5/27/2017         

                                     Class B                                    

                                 Sioux Falls, SD                                

 

Event 37  Boys Long Jump

=================================================================================

 Meet Record: R 23-01.50  1986        Brent Schneider, Tripp                     

    Name                    Year School                  Finals  Points Alternate

=================================================================================

Finals                                                                           

  1 O'Bryan, Kelly            12 Colome                21-03.75   10            

  2 Hood, Darrian             10 James Valley          21-00.50    8            

  3 Olson, Chance             12 Langford Area         20-09.50    6            

  4 Ogunjemilusi, Darian      12 Wolsey-Wessington     20-06.50    5            

  5 VanDerWerff, Jayd         11 Gregory               20-05.75    4            

  6 King, Trey                10 Irene-Wakonda         20-05.25    3            

  7 Schaefbauer, Logan        12 Herreid/Selby Area    19-11.50    2            

  8 StLuka, Hayden            10 Platte-Geddes         19-11.00    1            

  9 Poppenga, Malik           12 Colman-Egan           19-10.00                 

 10 Cihak, Jacob              11 Avon                  19-09.25                 

 11 Kayser, Matt              11 Hanson                19-09.00                 

 12 McDonnell, Allan          12 Wall                  19-02.00                 

 13 Weber, Dustin             11 Bridgewater-Emery     19-00.75                 

 14 Thieman, Holden           12 Colome                18-11.75                 

 15 Lee, Dallas               11 Irene-Wakonda         18-11.00                 

 15 Paetow, Conner            11 Viborg-Hurley         18-11.00                 

 17 Gross, Tony               12 Waverly-South Shore   18-05.00                 

 18 Olson, Scott              12 Florence/Henry        18-03.50                 

 19 Simon, Daylin             10 Warner                18-03.25                 

 20 Haas, Jordan              12 Frederick             17-11.25                 

 21 Simons, Ryan              10 Edgemont              17-07.25                 

 22 Krautschun, Levi           8 Bison                 17-02.25                 

 23 Wessel, Garrett           12 Kimball/White Lake    17-01.00                 

 24 Spangler, Jonathan        11 Bison                 16-07.75                 

 25 Berndt, Ryan              12 Deubrook Area         16-04.25                 

 -- Bosworth, Zach            12 Mitchell Christian        FOUL                 

 -- Franck, Cole              11 Leola                     FOUL                 

 -- Harberts, Charles         11 Freeman                   FOUL                 

 -- Stanley, Mason            12 Potter County             FOUL                 

 -- Mizner, Tyrone            10 Burke/South Central       FOUL                 

 -- Mayer, Dawson             12 Herreid/Selby Area        FOUL                 

')