Banner_Web_BGTrack_920x118 copy.png

Team Standings

    1) Deubrook Area               78        2) Parker                     48   
    3) Gayville-Volin              42        4) Chester Area               41   
    5) New Underwood               39        5) Newell                     39   
    7) Ipswich                     38.20     8) Viborg-Hurley              38   
    9) Sanborn Central/Woonsocket  25        9) Howard                     25   
   11) Sully Buttes                24       11) Platte-Geddes              24   
   13) Wilmot                      21       14) Potter County              20   
   14) Lake Preston                20       16) Warner                     19.20
   17) Wall                        18       18) Tripp-Delmont/Armour       14   
   18) Avon                        14       20) RC Christian               13   
   21) Eureka/Bowdle               12       22) Waverly-South Shore        11   
   22) Canistota                   11       24) Menno                      10   
   25) DR St. Mary                  9       25) Freeman                     9   
   27) Corsica-Stickney             8       27) Hanson                      8   
   27) Irene-Wakonda                8       30) Tri-State                   5   
   30) Castlewood                   5       32) Colome                      4   
   32) Langford Area                4       32) Freeman Academy/Marion      4   
   35) Arlington                    3.20    36) Wolsey-Wessington           3   
   36) McIntosh                     3       36) Colman-Egan                 3   
   36) Northwestern                 3       36) Lyman                       3   
   36) Highmore-Harrold             3       42) Scotland                    2.20
   43) Bridgewater-Emery            2       43) Philip                      2   
   43) Bison                        2       46) Elkton-Lake Benton          1.20
   47) Mitchell Christian           1       47) Kimball/White Lake          1   

Entries   |    Results

Track Events Archived Results
100 meter dash
100 meter hurdles
4 X 100 meter relay
200 meter dash
300 meter hurdles
4 X 200 meter relay
400 meter dash
4 X 400 meter relay
800 meter run
4 X 800 meter relay
1600 meter run
1600 meter sprint medley relay
3200 meter run

Field Events Archived Results
Discus
High Jump
Long Jump
Pole Vault
Shot Put
Triple Jump

Track Headlines

2018 State Track and Field Championships, Full Results

Last Updated by Nate Wek on

State champions were crowned in Rapid City on Saturday May 26, 2018 at the annual state track and field meet. Here are the full team scores and results from the event.

Read More

2018 State Track Championships, Friday Results

Last Updated by Nate Wek on

The 2018 State Track Championships began on Friday May 25th with Class AA in Sturgis, Class A in Spearfish, and Class B in Rapid City. Here are the team scores and results from the first day of the event.

Read More

The Origin of the Estelline Redmen Mascot

Last Updated by Nate Wek on

The Estelline Redmen name wasn’t always connected to a Native American themed mascot. It was actually the furthest thing from it when the ‘Redmen’ name was originally adopted.

Read More