Banner_Web_VisArts_920x118 copy.png

Best In Show Award

The Best in Show award is awarded to one entry in each class, regardless of category, with the highest ranking from the State Gallery judges.

This year's Class B BEST IN SHOW, with 199 out of 210 possible points in the Painting (Oil and Acrylic) category, is Jessica Jaeger from Bridgewater-Emery High School.
 

 

2017 Class B Visual Arts Awards

Crafts 

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Hanson High School, is Shaina Determan.

      ▪  RUNNER-UP, from Bridgewater-Emery High School, Is Aaron Parizek.

      ▪  CHAMPION, from Northwestern High School, Is Mackenzie Engels.

 

Drawing 

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Mt. Vernon High School, is Logan Tlam.

      ▪  RUNNER-UP, from White River High School, Is Ana Ramos Tejeda.

      ▪  CHAMPION, from Parker High School, Is Gabby Herlyn.

 

Drawing (Colored) 

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Hanson High School, is Letzy Trevino.

      ▪  RUNNER-UP, from Northwestern High School, Is Miranda Thorson.

      ▪  CHAMPION, from White River High School, Is Jada Medicine Blanket.

 

Functional Ceramics

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Deubrook Area High School, is Katie Fitzsimmons.

      ▪  RUNNER-UP, from Platte-Geddes High School, Is Martin Dekam.

      ▪  CHAMPION, from Parker High School, Is Elizabeth Johnson.

 

Mixed Media

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Platte-Geddes High School, is Martin Dekam.

      ▪  RUNNER-UP, from Parker High School, Is Chastin Mohr.

      ▪  CHAMPION, from Bridgewater-Emery High School, Is Jessica Jaeger.

 

Multimedia/Graphic Design

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Northwestern High School, is Peyton Groft.

      ▪  RUNNER-UP, from Highmore-Harrold High School, Is Shelby Hattum.

      ▪  CHAMPION, from Deubrook Area High School, Is Jacob Johnson.

 

Painting (Oil and Acrylic)

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Parker High School, is Nathan Dahl.

      ▪  RUNNER-UP, from Mt. Vernon High School, Is Lorna Gregerson.

      ▪  CHAMPION, from Bridgewater-Emery High School, Is Jessica Jaeger.

 

Painting (Watercolor)

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Northwestern High School, is Jaidyn Kramp.

      ▪  RUNNER-UP, from White River High School, Is Michalann Beardt.

      ▪  CHAMPION, from Bridgewater-Emery High School, Is Autumn Hilton.

 

Photography 

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Northwestern High School, is Hailey Boekelheide.

      ▪  RUNNER-UP, from Bridgewater-Emery High School, Is Darby Hurd.

      ▪  CHAMPION, from Parker High School, Is Erica DeClark.

 

Print Making

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Hanson High School, is Jay Smith.

      ▪  RUNNER-UP, from Parker High School, Is Erica DeClark.

      ▪  CHAMPION, from Northwestern High School, Is Peyton Groft.

 

Three-Dimensional (3D)

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Deubrook Area High School, is Cory Rogness.

      ▪  RUNNER-UP, from Bridgewater-Emery High School, Is Kinzer Glanzer.

      ▪  CHAMPION, from Northwestern High School, Is Ali Johnson.

 

Traditional Culture Art

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Bridgewater-Emery High School, is Autumn Hilton.

      ▪  RUNNER-UP, from Parker High School, Is Madison Avilla.

      ▪  CHAMPION, from Deubrook Area High School, Is Maci Colberg.

 

 

')