Banner_Web_2018VisArt_920x118_0817 copy.png

Class A Awards

Best In Show Award

The Best in Show award is awarded to one entry in each class, regardless of category, with the highest ranking from the State Gallery judges.

•    This year's Class A BEST IN SHOW, with 195 out of 210 possible points in the Photography category, is Jake Oehler from Vermillion High School.

Overall Team Champion Award

The Overall Team Champion Award is awarded to one school in each class that accumulates the most sweepstakes points across all State Gallery categories.

•    The Class A RUNNER-UP is Vermillion High School and their coach, Justin Brunick.

•    This year's Class A CHAMPION is Parker High School and their coach, Dave Fuller.

Crafts

      ▪  Class A 3RD PLACE, from Hamlin High School, is Shauntiva Hubbard.

      ▪  RUNNER-UP, from Vermillion High School, Is Natalie Kaufman.

      ▪  CHAMPION, from Deuel High School, Is Lexi Van Wormer.

Drawing

      ▪  Class A 3RD PLACE, from Dakota Valley High School, is Alayna Liddiard.

      ▪  RUNNER-UP, from Tea Area High School, Is Madyson Redday.

      ▪  CHAMPION, from Todd County High School, Is Shawn Shepherd.

Drawing (Colored)

      ▪  Class A 3RD PLACE, from Bennett County High School, is Carson Knecht.

      ▪  RUNNER-UP, from Parker High School, Is Crystal Cook.

      ▪  CHAMPION, from Beresford High School, Is Quinn Kribell.

Functional Ceramics

      ▪  Class A 3RD PLACE, from Chamberlain High School, is Elias Mirreaux.

      ▪  RUNNER-UP, from Hamlin High School, Is Joelle Kopman.

      ▪  CHAMPION, from Parker High School, Is Rayna Mohr.

Mixed Media

      ▪  Class A 3RD PLACE, from Parker High School, is Adrianna Carlson.

      ▪  RUNNER-UP, from Vermillion High School, Is Jake Oehler.

      ▪  CHAMPION, from Platte-Geddes High School, Is Lacey McLouth.

Multimedia/Graphic Design

      ▪  Class A 3RD PLACE, from Elk Point-Jefferson High School, is Adan Nuno.

      ▪  RUNNER-UP, from Vermillion High School, Is Olivia Hermosilla.

      ▪  CHAMPION, from SF New Technology High School, Is Shannon Pederson.

Painting (Oil and Acrylic)

      ▪  Class A 3RD PLACE, from Chamberlain High School, is MIkayla Meyer.

      ▪  RUNNER-UP, from Vermillion High School, Is Jake Oehler.

      ▪  CHAMPION, from Parker High School, Is Chastin Mohr.

Painting (Watercolor)

      ▪  Class A 3RD PLACE, from Beresford High School, is Kayli Schaap.

      ▪  RUNNER-UP, from West Central High School, Is Dana Voss.

      ▪  CHAMPION, from Vermillion High School, Is Olivia Hermosilla

Photography

      ▪  Class A 3RD PLACE, from Beresford High School, is Kim Yooyuenyong.

      ▪  RUNNER-UP, from Tri-Valley High School, Is Skylar Mullen.

      ▪  CHAMPION, from Vermillion High School, Is Jake Oehler.

 

Print Making

      ▪  Class A 3RD PLACE, from Beresford High School, is Sophie Seivert.

      ▪  RUNNER-UP, from Vermillion High School, Is Taryn Whisler.

      ▪  CHAMPION, from Parker High School, Is Lucy Anderson.

Three-Dimensional (3D)

      ▪  Class A 3RD PLACE, from SF New Technology High School, is Caitlin Schneider.

      ▪  RUNNER-UP, from Elk Point-Jefferson High School, Is Bjork Thyssen.

      ▪  CHAMPION, from Parker High School, Is Erica DeClark.

Traditional Culture Art

      ▪  Class A 3RD PLACE, from Beresford High School, is Brian Klarenbeek.

      ▪  RUNNER-UP, from Tri-Valley High School, Is Sommer Burggraff.

      ▪  CHAMPION, from Vermillion High School, Is Olivia Hermosilla.

 

Best In Show Award

The Best in Show award is awarded to one entry in each class, regardless of category, with the highest ranking from the State Gallery judges.

•    This year's Class A BEST IN SHOW, with 195 out of 210 possible points in the Photography category, is Jake Oehler from Vermillion High School.