Banner_Web_2018VisArt_920x118_0817 copy.png

Class B Awards

Best In Show Award

The Best in Show award is awarded to one entry in each class, regardless of category, with the highest ranking from the State Gallery judges.

• This year's Class B BEST IN SHOW, with 198 out of 210 possible points in the Print Making category, is Peyton Groft from Northwestern High School.

Overall Team Champion Award

The Overall Team Champion Award is awarded to one school in each class that accumulates the most sweepstakes points across all State Gallery categories.

• The Class B RUNNER-UP is Bridgewater-Emery High School and their coach, Cherie Ramsdll.

• This year's Class B CHAMPION is Northwestern High School and their coach, Jennifer Schell.

Crafts

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Wessington Springs High School, is Rylie Stevens.

      ▪  RUNNER-UP, from Northwestern High School, Is Mackenzie Engels.

      ▪  CHAMPION, from Bridgewater-Emery High School, Is Rebecka Hoffman.

Drawing

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Wessington Springs High School, is Maddie Neely.

      ▪  RUNNER-UP, from White River High School, Is Come Siedschlaw.

      ▪  CHAMPION, from Deubrook Area High School, Is Shelby Andrews.

Drawing (Colored)

      ▪  Class B 3RD PLACE, from White River High School, is Gabe Beardt.

      ▪  RUNNER-UP, from Northwestern High School, Is Miranda Thorson.

      ▪  CHAMPION, from Mt. Vernon High School, Is Jasmin Kushkimbayeva.

Functional Ceramics

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Northwestern High School, is Darien Watson.

      ▪  RUNNER-UP, from Deubrook Area High School, Is Jack Bandemer.

      ▪  CHAMPION, from Bridgewater-Emery High School, Is Lindsey Weeldreyer.

Mixed Media

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Wolsey-Wessington High School, is Faith Nelson.

      ▪  RUNNER-UP, from Bridgewater-Emery High School, Is Rebecka Hoffman.

      ▪  CHAMPION, from Northwestern High School, Is Miranda Thorson.

Multimedia/Graphic Design

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Deubrook Area High School, is Mattie Nepodal.

      ▪  RUNNER-UP, from Bridgewater-Emery High School, Is Kori Heezen.

      ▪  CHAMPION, from White River High School, Is Michalann Beardt.

Painting (Oil and Acrylic)

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Deubrook Area High School, is Gloria Koch.

      ▪  RUNNER-UP, from Northwestern High School, Is Megan Heidenreich.

      ▪  CHAMPION, from Mt. Vernon High School, Is Lorna Gregerson.

Painting (Watercolor)

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Bridgewater-Emery High School, is Kennedee Weber.

      ▪  RUNNER-UP, from Northwestern High School, Is Megan Heidenreich.

      ▪  CHAMPION, from White River High School, Is Michalann Beardt.

Photography

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Mt. Vernon High School, is Jena Hanson.

      ▪  RUNNER-UP, from Northwestern High School, Is Cassidy Frericks.

      ▪  CHAMPION, from Bridgewater-Emery High School, Is Darby Hurd.

 

Print Making

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Mt. Vernon High School, is Logan Tlam.

      ▪  RUNNER-UP, from Deubrook Area High School, Is Denton Schwartz.

      ▪  CHAMPION, from Northwestern High School, Is Peyton Groft.

 

Three-Dimensional (3D)

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Wolsey-Wessington High School, is Alexias Duxbury.

      ▪  RUNNER-UP, from Bridgewater-Emery High School, Is Jess Jaeger.

      ▪  CHAMPION, from Northwestern High School, Is Daniel Orr.

 

Traditional Culture Art

      ▪  Class B 3RD PLACE, from Northwestern High School, is Hailey Boekelheide.

      ▪  RUNNER-UP, from Deubrook Area High School, Is Justin Kor.

      ▪  CHAMPION, from Bridgewater-Emery High School, Is Darby Hurd.

 

Best In Show Award

The Best in Show award is awarded to one entry in each class, regardless of category, with the highest ranking from the State Gallery judges.

•This year's Class B BEST IN SHOW, with 198 out of 210 possible points in the Print Making category, is Peyton Groft from Northwestern High School.