Skip to main content
2021 SDHSAA State Debate Results
Email share
State Debate Results
South Dakota Public Broadcasting

The 2021 South Dakota high school state debate competition took place this past weekend in a virtual setting. Here are all of the results from the event.

Class A Results 

Team Sweepstakes 

  • 1st Spearfish- 135.06%
  • 2nd Sturgis Brown- 134.17%
  • 3rd Lennox- 85.25%

 

A- Informative Speaking (First year as sanctioned event) 

  1. Taylor Tobias – Sturgis Brown
  2. Halli Rabenberg- Spearfish
  3. Kaylee Bosma- Lennox
  4. Halle Fjelland- Spearfish
  5. Brooke Holly- Sturgis Brown
  6. Michael Hall- Lennox

 

A- United States Extemp 

  1. Samantha Pappas- Groton Area
  2. Wyatt Trohkimoinen- Sturgis Brown
  3. Bono Buchtel- Sturgis Brown
  4. Taylor Harms- Madison
  5. Sam King- Spearfish
  6. Noah Freidrich

 

A- International Extemp 

  1. Amara Termes- Spearfish
  2. Christopher Shuman- Sturgis Brown
  3. Max Hinek- Sturgis Brown
  4. Andrew Calhoon- Lennox
  5. Will Becker- Spearfish
  6. Gunnar Geiken- Lennox

 

A- Original Oratory 

  1. Carlie Johnson- Sturgis Brown
  2. Xuan Do- Spearfish
  3. Samantha Walters- Spearfish
  4. Kaylee Bosma- Lennox
  5. Hannah Ashton- Sturgis Brown
  6. Xavier Larson- Lennox

 

A- Lincoln Douglas Debate 

Champion- Taylor Tobias- Sturgis Brown 

Runner- up Gunnar Geiken- Lennox

Semifinalist- Xuan Do- Spearfish 

Semifinalist- Max Hinek- Sturgis Brown 

 

A- Public Forum Debate 

Co-Champion- Max Ensor & Samantha Walters- Spearfish 

Co-Champion- Halli Rabenberg & Halle Fjelland- Spearfish 

Semifinalist- Maddie Kobes & Bethany Kobes- Sioux Falls Christian

Semifinalist- Wyatt Trohkimoinen & Christopher Shuman- Sturgis Brown

Quarterfinalist- Kaylee Bosma & Andrew Calhoon- Lennox 

Quarterfinalist- Naomi Vander Lugt & Grace Leonard- Sioux Falls Christian 

Quarterfinalist- Martin Jones & Abigail Johnson- Sturgis Brown 

 

Class AA Results 

Team Sweepstakes

1st Aberdeen Central 128.80%

2nd Sioux Falls Washington 115.22%

3rd Sioux Falls O’Gorman 109.24% 

 

AA- Informative Speaking (First year as a state sanctioned event) 

  1. Alli Joerger- Aberdeen Central
  2. Olivia Johnson- Aberdeen Central
  3. John Hinrichs- Sioux Falls Washington
  4. Sophia Meyer- Douglas
  5. Grace Lamberty- Brandon Valley
  6. Vicki Kieszek- Sioux Falls Washington

 

AA- International Extemp 

  1. Aditya Tummala- Brookings
  2. Lyla Mattu- Sioux Falls O’Gorman
  3. Miles Pastian- Aberdeen Central
  4. Walker Haber- Sioux Falls O’Gorman
  5. Riley Nold- Sioux Falls Washington
  6. Prasoon Kharel- Brookings

 

AA- Domestic Extemp 

  1. Jordan Phillips- Aberdeen Central
  2. Catherine Liu- Sioux Falls Washington
  3. Noah Greble- Sioux Falls O’Gorman
  4. Madyson Fleckenstein- Aberdeen Central
  5. Caleb Stewart- Douglas
  6. Joshua Park- Brookings

 

AA- Original Oratory

  1. McCabe Wenande- Sioux Falls O’Gorman
  2. Jordan Phillips- Aberdeen Central
  3. Maggie Adams- Aberdeen Central
  4. Ellen Joseph- Brandon Valley
  5. Tuba Ali- Harrisburg
  6. Myles Adamiak- Sioux Falls O’Gorman

 

AA- Lincoln Douglas Debate 

Champion Catherine Liu- Sioux Falls Washington

Runner-up Prasoon Kharel- Brookings 

Semifinalist- Lyla Mattu- Sioux Falls O’Gorman

Semifinalist- Walker Haber- Sioux Falls O’Gorman

Quarterfinalist- Hanna Anderson- Aberdeen Central 

Quarterfinalist- Alli Joerger- Aberdeen Central 

 

AA- Public Forum 

Champion- Carter Demaray & Lauren Gillis- Yankton 

Runner-up- Riley Nold & Katherine Escalante- Sioux Falls Washington 

Semifinalist- Tuba Ali & Madeline Grabow- Harrisburg 

Semifinalist- Ryan Corcoran & Cassidy Herding- Harrisburg

Quarterfinalist- Amanda Rothe & Caleb Cookie- Douglas

Quarterfinalist- Kaleb Calkins & Nick Weir- Huron 

Quarterfinalist- Grant Aberle & Drake Van Steenwyk- Aberdeen Central 

Quarterfinalist- Isabelle Ashley & Marissa Marquez- Douglas High School