2019 State Oral Interp Festival Results
Email share
2019 State Oral Interp Festival

Yankton high school hosted the 110th annual state oral interpretation festival on December 6-7. Here are all of the superior awards that were given out at the event this year. Please not, categories are not in any particular order.

Team Excellence Awards

Class AA

Brandon Valley

Brookings

Harrisburg

O’Gorman

Pierre TF Riggs

Sioux Falls Washington

Sturgis Brown

Class A

Aberdeen Roncalli

Custer

Deuel

Flandreau

Lennox

Madison

Milbank

Platte-Geddes

Sioux Falls Christian

Sioux Valley

St. Thomas More

Tea Area

Vermillion

Wagner

West Central

Class B

Bison

Britton-Hecla

Chester Area

Colman-Egan

De Smet

Deubrook Area

Faulkton Area

Freeman Academy

Great Plains Lutheran

Henry

James Valley Christian

Lemmon

Mitchell Christian

Rosholt

Class AA Non-Original Oratory

Maggie Wallin – Sioux Falls Roosevelt

Grace Thuringer – O’Gorman

Sarah Hancock – Pierre TF Riggs

Alayna Lemcke – Sturgis Brown

Kate Melanson – Watertown

Grace Lamberty – Brandon Valley

Angela Lansang – Brookings

Rahele Megosha – Sioux Falls Washington

Class A Serious Reading

Timothy Johnson – Custer

Abby Vanden Berge – Platte-Geddes

Miki Larson – Madison

Rylee Honomichl – Sioux Valley

Kialey Rose – Lead-Deadwood

Andrew Calhoon – Lennox

Damien Devries – Tea Area

Grace Johnson – Flandreau

Brennen Barber – Rapid City Christian

Jonah Kost – Aberdeen Roncalli

Class AA Serious Reading

Levi McKinley – Pierre TF Riggs

Lydia Rotterdam – Sturgis Brown

Ellen Joseph – Brandon Valley

Atong Mawien – O’Gorman

Blake Anderson – Sioux Falls Washington

Class A Readers Theatre (schools)

Aberdeen Roncalli

St. Thomas More

Miller

Sioux Valley

Sioux Falls Christian

West Central

Madison

Class AA Readers Theatre (schools)

Harrisburg

O’Gorman

Sturgis Brown

Watertown

Brandon Valley

Sioux Falls Washington

Class B Poetry Reading

Andrea Lubaya – Great Plains Lutheran

Zoryana Motyka – Summit

Eryka Quinn – Faulkton Area

Madison Miller – Newell

Lydia Hill – Sully Buttes

Regan Ringkob – Britton-Hecla

Aria Gruenhagen – De Smet

Chandler Leen – Deubrook Area

Laura Ilunga – Freeman Academy

Class A Duet Interpretation

Bryce Enger and Katie Schultz – Sioux Falls Christian

Brinna Zikmund and Jonah Kost – Aberdeen Roncalli

Landon Brown and Peyten Wiese – Milbank

Grace Johanson and Austin Kulm – Flandreau

CC Graham and Ailin Montgomery – Madison

Charlie Berg and Emily Hofer – West Central

Timothy Johnson and Odalys Estrada – Custer

Nathan Buisker and Parker Rinehart – Sioux Valley

Class A Non-Original Oratory

Austin Kulm – Flandreau

Charli Stamper – St. Thomas More

Ciara Nelson – Wagner

Carlie Terrall – Madison

Micah Wimmer – Sioux Falls Christian

Zadya Abbott – Vermillion

Audrey Prostollo – West Central

Nathan Buisker – Sioux Valley

Class B Readers Theatre (schools)

Henry

Colman-Egan

Menno

Mitchell Christian

Rosholt

De Smet

Great Plains Lutheran

James Valley Christian

Class AA Humerous Reading

Halina Johnson – Aberdeen Central

Ryan Corcoran – Harrisburg

Joseph Cassady – Brookings

Isabella Szabo – Sioux Falls Lincoln

Rima Jamous – O’Gorman

Izzie Stone – Brandon Valley

Blake Anderson – Sioux Falls Washington

Class AA Storytelling

Unpo Goodwill – Brookings

Angelo Ceretto – Harrisburg

April Moen – Sioux Falls Washington

Russell Rivero – Brandon Valley

Katherine Dinsmore – O’Gorman

Savannah Shrake – Pierre TF Riggs

Class B Humorous Reading

Bailee Anderson – Chester Area

Rawlin Smith – Bison

Collin Fuller – Henry

Salma Serr – Gregory

Kaitlyn McCartney – Lemmon

Madison Hulscher – Wilmot

Daniela Lee – Colman-Egan

Jakson Cowles – Great Plains Lutheran

Class B Duet Interpretation

Collin Fuller and Chase Kelly – Henry

Katrina Weber and Lindsey Weeldreyer – Bridgewater-Emery

Torry Harding and Jordan Wittrock – Colman-Egan

Gracie Snyder and Rudy Gallegos – Deubrook Area

Angelyn Allison and Alyssa Fink – Freeman Academy

Jakson Cowies and Bailey Wolff – Great Plains Lutheran

Antone Campbell and Evelyn Jones – Sunshine Bible Academy

Raegan Hoff and Emily Brown – Chester Area

Levi Krautschun and Katherine Kvale – Bison

Class A Humourous Reading

Lyla Thompson – Flandreau

Suki Ford – Vermillion

Parker Rinehart – Sioux Valley

Charlie Berg – West Central

CC Graham – Madison

Blake Todd – Sioux Falls Christian

Class A Poetry Reading

Andrew Calhoon – Lennox

Sage Taken Alive – McLaughlin

Maila Flores – St. Thomas More

Meaghan Steege – Sioux Valley

Carlie Terrall – Madison

McKenzey Peine – West Central

Brinna Zikmund – Aberdeen Roncalli

Elizabeth DeBoer – Deuel

Leah DeHaan – Platte-Geddes

DeLaney Krogh – Tea Area

Odalys Estrada – Custer

Ciara Nelson – Wagner

Class B Non-Original Oratory

Aria Gruenhagen – De Smet

Kaitlyn McCartney – Lemmon

Tryg Aanenson – Freeman

Vanessa Klein – Rosholt

Claire Mellegaard – Ethan

Isabell Sees – Irene-Wakonda

Hannah Havlik – Kimball

Makenzie Jorgenson – Florence

Seth Mendel – James Valley Christian

John Bowar – Faulkton Area

Regan Ringkob – Britton-Hecla

Alyssa Fink – Freeman Academy

Sawyer Holzer – Timber Lake

Class B Serious Reading

Caleb Roberts – Great Plains Lutheran

Dillion Talks – Hoven

Laura Meyer – Lyman

Kayle Lauck – McCook Central

Melissa Thompson – James Valley Christian

Rudy Gallegos – Deubrook Area

Jordan Wittrock – Colman-Egan

Sonora Myers – Freeman Academy

Class AA Duet Interpretation

Heidi Anderson and Allie VanDrongelen – Sioux Falls Lincoln

Christine Crouch and Hope Patton – Aberdeen Central

Xzaria Henderson and Jack Ferris- Pierre TF Riggs

Erin Hertel and Gerrit VonEye – Watertown

Victoria Brown and Wyatt Haibeck – Mitchell

Kirby Kennedy and Jack Hinrichs – Sioux Falls Washington

Parker Fitzgerald and Logan Hammer – Harrisburg

Taylor Junker and Elizabeth Schoenfelder – O’Gorman

Cal Shaykett and Ellen Joseph – Brandon Valley

Class AA Poety Reading

Jemma Landry – Sioux Falls Roosevelt

Jodi Barden – Sturgis Brown

Meara McIntyre – Sioux Falls Washington

Anna Carda – Yankton

Lily Palo – Brookings

Cal Shaykett – Brandon Valley

Matthew Meyer – O’Gorman