Day One: 2016 Boys Class B State Golf Results

Last Updated by Nate Wek on
SDPB

Team Scoring

Pos.TeamsScore Over Par1st Round2nd RoundTotal
1Aberdeen Christian24240-240
2Hamlin29245-245
3Platte-Geddes42258-258
4Great Plains Luth44260-260
5Ipswich47263-263
6Colman-Egan48264-264
7Kimball/White Lake56272-272
T8Alcester-Hudson58274-274
T8Bison58274-274
T10White River63279-279
T10Garretson63279-279
12Canistota65281-281
13Webster Area66282-282
14Arlington/LP76292-292
15Newell81297-297
16Highmore-Harrold86302-302
17Potter County91307-307

Individual Scoring

Pos.PlayersTeamsScore/Par1st Round2nd RoundTotal
1*JJ CooneyAndes Cent/Dak Chr-270-70
2Dyllan WeelborgHamlin476-76
3Cramer JohnsonAberdeen Christian577-77
T4Nick HansenGreat Plains Luth678-78
T4Justice MorrisonWhite River678-78
6*Alec JohnsonBon Homme779-79
T7Devan WeelborgHamlin880-80
T7Kade GroosColman-Egan880-80
T7Judah AderholdAberdeen Christian880-80
10Mason HemmerColman-Egan981-81
11*Tate KetelhutMiller1082-82
T12Ezra AderholdAberdeen Christian1183-83
T12Zach RonningAlcester-Hudson1183-83
T12*JJ BeckGregory1183-83
T15Isaiah MaderGarretson1284-84
T15*Austin BoomsmaMiller1284-84
T15Devon MunsenKimball/White Lake1284-84
T18Colton PloosterPlatte-Geddes1385-85
T18Riley HoffmanPlatte-Geddes1385-85
T18*Jordan MaierEureka1385-85
21Dylan NorthrupIpswich1486-86
T22Micah MaderGarretson1587-87
T22Cody PetersonIpswich1587-87
T24Noah FickGreat Plains Luth1688-88
T24*Bailey SageFreeman1688-88
T24Payton FoxleyPlatte-Geddes1688-88
T24Grant JohnsonAlcester-Hudson1688-88
T24Drew SeubertCanistota1688-88
T24*Clay FellerSully Buttes1688-88
T30Jim BrockelBison1789-89
T30*Hunter JohnsonCorsica-Stickney1789-89
T30*Noah HodgesHoward1789-89
T30Collin PalmerBison1789-89
T30Cody SwensonHamlin1789-89
T30*Tanner IwanScotland1789-89
T36*Greg EngbrechtMarion1890-90
T36*Cole PryChester Area1890-90
T36*Kyle MenningCorsica-Stickney1890-90
T36Dylan VanDerBoomNewell1890-90
T36*Jed VissiaMt. Vernon/Plank1890-90
T36*Hunter NeiberBritton-Hecla1890-90
T36Tanner MooreIpswich1890-90
T36Riley GilbertIpswich1890-90
T44*Jayden JanssenDe Smet1991-91
T44Shay JolleyCanistota1991-91
T44*Jared RabenbergBritton-Hecla1991-91
T44Chase AmdahlWebster Area1991-91
T48*Alex KastenParker2092-92
T48*Karson Vander VorstHerreid2092-92
T50*Sage AlexanderBennett County2193-93
T50*Damion BreseeWall2193-93
T50Tanner ValsvigWebster Area2193-93
T50Tanner BlasiusKimball/White Lake2193-93
T54*Nicholas Bad WarriorTimber Lake2294-94
T54*Jon BakkeGregory2294-94
T54Haydn GilbertsonArlington/LP2294-94
T54Ethan JaegerGreat Plains Luth2294-94
T54*Braydon PetersonLemmon2294-94
T54Colin WeidenbachHighmore-Harrold2294-94
T60Huttson WeeldreyerNewell2395-95
T60Stewart Van ZeePlatte-Geddes2395-95
T60Aiden HolienGreat Plains Luth2395-95
T60*Braxton HartleyClark/Willow Lake2395-95
T60Ethan AndersonBison2395-95
T60Trajan AndersonKimball/White Lake2395-95
T66Jett BeckerAberdeen Christian2496-96
T66Lucas BeardtWhite River2496-96
T66Scott SampsonArlington/LP2496-96
T69*Trey ChristensenParker2597-97
T69Ben KruegerPotter County2597-97
T69*Jeff WannerFlorence/Henry2597-97
T69Hadley HamlinHighmore-Harrold2597-97
T73Jayden HortnessWebster Area2698-98
T73*Nick OlsonDeubrook Area2698-98
T73*John GassmanFlandreau2698-98
T76*Trent SumnerFlorence/Henry2799-99
T76Lance ThiryKimball/White Lake2799-99
T78*Brady FiedlerSelby Area29101-101
T78*Adam AughenbaughDe Smet29101-101
T80Trey RamstadArlington/LP30102-102
T80Brandon HoffmanCanistota30102-102
T80*Trew DeJongPhilip30102-102
T80*Nicholas SorlienViborg-Hurley30102-102
T84*Dawson BlumFlandreau31103-103
T84Nick JohannsenAlcester-Hudson31103-103
T84Broodee GroosColman-Egan31103-103
T84*Levi WaldhauserFreeman31103-103
T84Taylor FrostPotter County31103-103
89Marcus BlockWebster Area32104-104
T90*Keenan SoderlinBennett County33105-105
T90*Jesse SchindlerLyman33105-105
T90Jace SchmidtWhite River33105-105
93Chandler GullicksonColman-Egan34106-106
T94Cole NafzigerPotter County35107-107
T94*Greer HoferSully Buttes35107-107
T96*Jon WilhelmsenBaltic36108-108
T96Dylan BeckmanBison36108-108
T96Alex AndersenGarretson36108-108
T96Jamie McGowanWhite River36108-108
T100*Zach BrownChester Area37109-109
T100Garrett RotertCanistota37109-109
T102*Carson HamillPhilip38110-110
T102*Sean CarrollMt. Vernon/Plank38110-110
T104Jack KerstingArlington/LP39111-111
T104Shad SharpPotter County39111-111
T104Max RingHighmore-Harrold39111-111
T107Jon JacksonNewell40112-112
T107Mitch JohnsonAlcester-Hudson40112-112
109*Jordan WrightDeubrook Area47119-119
-Jacob LiesterGarretsonWDWD-WD
-*Ethan CrossHowardDQDQ-DQ
-*Peyton BaileyBridgewater-EmeryWDWD-WD

 

For additional information and to see the round 2 pairings, visit sdpb.org/golf

sign up for email updates Web_Art&Culture_330x85-2.png sdpb food pages link children and education link banner image sdpb news and information link image science and technology posts link sports and leisure link banner image